Historia firmy

SYSTEM-DROB to firma z rodzinnymi tradycjami, sięgającymi 1991 roku.
Doskonała jakość produkowanego przez nas drobiu,
przy wsparciu nowoczesnych technologii,
doceniana jest w Europie, Azji i Afryce.

1991

Narodziny firmy

SYSTEM-DROB jest firmą działającą na rynku od roku 1991. Jej założycielami są Paweł i Wojciech Łosiowscy, którzy uznali, że poszerzą działalność swoich rodziców, trudniących się od końca lat siedemdziesiątych hodowlą drobiu.

1992

Początki

Pierwsza ubojnia mieściła się w stajni, a wszystkie etapy uboju przeprowadzane były ręcznie. W tamtym czasie w ciągu jednego dnia w zakładzie ubijano maksymalnie 1700 sztuk kurczaków na dzień. W 1992 zamontowano pierwszą linie ubojową oraz rozbudowano zakład o oddzielne przestrzenie do zawieszania, wykrwawiania, skubania, patroszenia i chłodzenia kurczaków.

1994

Skład zarządu

Do spółki, w 1994 r. dołączył Bogdan Rojowicz i od tego momentu skład zarządu pozostaje niezmieniony. SYSTEM-DROB zajmuje się hodowlą, ubojem, rozbiorem i dystrybucją drobiu, a także  elementów drobiowych. Główna siedziba firmy wraz z ubojnią znajduje się w Lubomierzu  (gm. Łapanów).
Natomiast firma posiada również zakład rozbioru i konfekcjonowania drobiu w Trzcianie (gm. Trzciana), a także hurtownię mięsa i wędlin w Krakowie. Bazę surowcową stanowią kurczaki dostarczane z 3 własnych ferm: Kobierzyna (gm. Lisia Góra), Lisiej Góry (gm. Lisia Góra) i Bratucic (gm. Rzezawa). Łącznie w infrastrukturze SYSTEM-DROB znajduje się 36 kurników, z których każdy może pomieścić około 20 tysięcy sztuk drobiu. Wszystkie fermy zaopatruje w paszę mieszalnia, którą firma wybudowała przy fermie w Lisiej Górze.

1995

Powstanie hurtowni

W  tym roku otworzono w Lubomierzu hurtownie, lecz ze względów logistycznych przeniesiono ją do Krakowa na ulicę Wielicką. Hurtownia ta przez pierwsze miesiące składała się w głównej mierze z dużej chłodni samochodowej i jednego budynku biurowego. Ze względu na brak możliwości rozwoju infrastruktury hurtownie przeniesiono na ulicę Gromadzką w  Krakowie.

2000

Modernizacja zakładu w Lubomierzu

Od 2000 roku rozpoczęła się całkowita modernizacja zakładu. Powstały pierwsze pomieszczenia biurowe, powiększono pomieszczenia produkcyjne, dobudowano halę rozbioru wraz z kolejnymi pomieszczeniami chłodniczymi, a w 2004 roku zmieniono linię ubojową na całkowicie zautomatyzowaną. W tamtej chwili firma miała możliwość ubić do 2200 sztuk na godzinę.

2004

Wejście do UE

W momencie dołączenia Polski do Unii Europejskiej zakład spełniał wszystkie wymagania związane z ubojem, co otworzyło firmie możliwość handlowania swoimi towarami na zagranicznych rynkach zbytu. W wyniku dalszych modernizacji linii produkcyjnej w 2005 roku możliwości ubojowe wzrosły do 6000 sztuk na godzinę.

2007

Zakup ferm

Firma postawiła na rozwój własnej bazy surowcowej. Zakupiono fermę drobiu w Bratucicach, która po modernizacji zapewniła ubojni 1 000 000 sztuk drobiu rocznie. W wyniku dalszych zakupów w 2011 roku pozyskano fermy w Lisiej Górze i Kobierzynie wraz z przylegającymi do nich terenami. 10 kurników w Lisiej Górze zmodernizowano, a do 4 w  Kobierzynie postanowiono dobudować jeszcze 12, których budowa zakończyła się w 2017 roku.

2014

Wytwórnia pasz

Ukończono budowę mieszalni pasz w Lisiej Górze. W połączeniu z licznymi areałami uprawnymi zapewnia ona bezpieczeństwo finansowe, gdyż rynek produkcji pasz zmaga się ze znacznym wzrostem kosztów.

2017

Przełomowy rok

był przełomowy z wielu względów dla SYSTEM-DROB z dwóch przyczyn. W marcu zakończono remont i modernizację nowo zakupionego zakładu rozbioru drobiu w  Trzcianie. Wybudowana tam infrastruktura pozwala nie tylko na rozbiór, ale również na mrożenie znacznych ilości towaru, który może być eksportowany do najodleglejszych zakątków świata. Natomiast na przełomie maja i czerwca w wyniku pożaru kurnika przylegającego do hali uboju zbudowanego w 1975 roku spłonęła znaczna część zakładu w  Lubomierzu. Był to jeden z pierwszych kurników, od którego tak naprawdę zaczął się drobiarski interes rodziny. Całkowitemu zniszczeniu uległa instalacja elektryczna i chłodnicza oraz duża część dachu, natomiast maszyny produkcyjne pozostały nietknięte. Naprawa szkód trwała około pół roku.

2021

Modernizacja Zakładu Rozbioru kurczaka w Trzcianie

Obecnie zakład w Lubomierzu ubija dziennie około 50 000 sztuk kurczaków, jest w trakcie zmiany sposobu załadunku surowca przed transportem i jego rozładunku w zakładzie, aby wymagał on mniejszej liczby pracowników. Do zakładu w Trzcianie zakupiono najnowszą na rynku linię rozbioru, dzięki której można podzielić na części około 6000 sztuk ubitego drobiu oraz maszyny do trybowania i filetowania kurczaka.